Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

North East Memorabilia Advert

League Champions

Premier Division

2001-02 Echt
2002-03 Kincorth
2003-04 Kincorth
2004-05 Sunnybank Amateurs
2005-06 Sunnybank Amateurs
2006-07 Echt
2007-08 Echt
2008-09 Cove Thistle
2009-10 Bon-Accord City
2010-11 Kincorth
2011-12 Woodside
2012-13 Sportsmans Club
2013-14 Sportsmans Club
2014-15 Cove Thistle
2015-16 RGU
2016-17 Woodside

Division One (North)

2001-02 Walker Road
2002-03 Sunnybank Amateurs
2003-04 Luthermuir
2004-05 Mintlaw
2005-06 Burghmuir
2006-07 Nicolls Amateurs
2007-08 Kincorth
2008-09 Sportsmans Club
2009-10 Beacon Rangers
2010-11 Mearns United
2011-12 Insch
2012-13 MS United
2013-14 Rothie Rovers
2014-15 Echt
2015-16 Westhill
2016-17 Cove Thistle

Division One (East)

2001-02 Cowie Thistle
2002-03 RGU
2003-04 Burghmuir
2004-05 Cove Thistle
2005-06 Beacon Rangers
2006-07 West End
2007-08 Banchory Amateurs
2008-09 Old Aberdonians
2009-10 Woodside
2010-11 Cove Thistle
2011-12 Luthermuir
2012-13 Beacon Rangers
2013-14 RGU
2014-15 Torry Select
2015-16 AC Mill Inn
2016-17 Cowie Thistle

Division Two (North)

2001-02 Glentanar Reflex
2002-03 MS United
2003-04 RGU
2004-05 Feughside
2005-06 Bucksburn United
2006-07 Bridge of Don
2007-08 Stonehaven Athletic
2008-09 Bucksburn United
2009-10 Lads Club Amateurs
2010-11 Don Athletic
2011-12 Bervie Caledonian
2012-13 Dee Amateurs
2013-14 Granite City
2014-15 Westhill
2015-16 Bon Accord City
2016-17 Newburgh Thistle

Division Two (East)

2001-02 Huntly Amateurs
2002-03 Blackburn
2003-04 University Strollers
2004-05 Newtonhill
2005-06 Bervie Caledonian
2006-07 Lads Club Amateurs
2007-08 Glendale XI
2008-09 Glendale
2009-10 Ellon Amateurs
2010-11 Rothie Rovers
2011-12 Hazlehead United
2012-13 AC Mill Inn
2013-14 Grammar FP’s
2014-15 Formartine United
2015-16 Rattrays XI
2016-17 Bridge of Don

Division Three

2005-06 Kincorth Rovers
2006-07 Trophies International
2007-08 Kemnay Youth
2008-09 Hilton
2009-10 Portlethen United
2010-11 JS XI
2011-12 Dee Amateurs
2012-13 Granite City
2013-14 BSFC
2014-15 Sheddocksley
2015-16 Balmedie
2016-17 Faithlie United

2001-2005

Division Two (South)

2001-02 Stoneywood Four Mile
2002-03 Mintlaw
2003-04 Bridge of Don
2004-05 Inverurie FPs

1947-2001

Division One

1947-48 Cove Rangers
1948-49 Cove Rangers
1949-50 Ellon United
1950-51 Ellon United
1951-52 Millburn FC
1952-53 Millburn FC
1953-54 Cove Rangers
1954-55 Cove Rangers
1955-56 Cove Rangers
1956-57 Cove Rangers
1957-58 Cove Rangers
1958-59 Nicoll’s XI
1959-60 Cove Rangers
1960-61 Cove Rangers
1961-62 Ellon United
1962-63 Ellon United
1963-64 Bon Accord FC
1964-65 Cove Rangers
1965-66 Aboyne
1966-67 Aberdeen City Police
1967-68 Aberdeen City Police
1968-69 Aberdeen City Police
1969-70 Aberdeen City Police
1970-71 Maud
1971-72 Kemnay
1972-73 Culter
1973-74 Culter
1974-75 Culter
1975-76 Culter
1976-77 Cove Rangers
1977-78 Kemnay
1978-79 Culter
1979-80 Culter
1980-81 Culter
1981-82 Grandholm Rosslyn
1982-83 Cove Rangers
1983-84 Aberdeen Shamrock
1984-85 Cove Rangers
1985-86 Crombie Sports
1986-87 Mugiemoss Amateurs
1987-88 Longside
1988-89 Hall Russell United
1989-90 Great Western United
1990-91 Kincorth
1991-92 Kincorth
1992-93 Kincorth
1993-94 Kincorth
1994-95 Dyce
1995-96 Hilton
1996-97 Echt
1997-98 Hilton
1998-99 Hilton
1999-00 Hilton
2000-01 Echt

Division Two

1952-53 No records
1953-54 Rattray’s XI
1954-55 No records
1955-56 No records
1956-57 Nicoll’s XI
1957-58 Kingseat
1958-59 Avondale
1959-60 Dyce Amateurs
1960-61 Bon Accord
1961-62 CWD Department
1962-63 Castle Rovers
1963-64 Culter
1964-65 Lads Club
1965-66 Orion
1966-67 Millburn
1967-68 Kemnay
1968-69 Maud
1969-70 Waterton Thistle
1970-71 Cove Thistle
1971-72 Newtonhill
1972-73 Banchory
1973-74 Chattan Rovers
1974-75 Aboyne
1975-76 Newtonhill
1976-77 University
1977-78 Albion Rangers
1978-79 Cornhill Thistle
1979-80 Longside
1980-81 Aboyne
1981-82 Blackthorn
1982-83 Shamrock
1983-84 Castle Rovers
1984-85 Hall Russell United
1985-86 Kemnay Youth
1986-87 Windsor
1987-88 Aboyne
1988-89 Glentanar
1989-90 Kincorth
1990-91 Portlethen Thistle
1991-92 Chattan Rovers
1992-93 Raeden Thistle
1993-94 Dyce
1994-95 Hilton
1995-96 Echt
1996-97 Cowie Thistle
1997-98 Glentanar
1998-99 Sheddocksley
1999-00 Frigate
2000-01 Nicoll’s XI

Division Three

1952-53 Rattray’s XI
1953-54 No records
1954-55 No records
1955-56 Nicoll’s XI
1956-57 Cove Thistle
1957-58 Mackie Academy
1958-59 CWD Athletic
1959-60 No Competition
1960-61 No Competition
1961-62 No Competition
1962-63 No Competition
1963-64 No Competition
1964-65 No Competition
1965-66 No Competition
1966-67 Kemnay
1967-68 Newtonhill
1968-69 Queen’s Cross
1969-70 Portlethen Thistle
1970-71 Inverurie FP’s
1971-72 Strichen United
1972-73 Richard’s XI
1973-74 Glenavon SC
1974-75 Stoneywood Amateurs
1975-76 Grampian Spurs
1976-77 Cults
1977-78 Inverurie FP’s
1978-79 Longside
1979-80 Seaview Spurs
1980-81 Cove Thistle
1981-82 Aberdeen Shamrock
1982-83 Hatton
1983-84 Kingseat
1984-85 Kemnay Youth
1985-86 Windsor
1986-87 Queen’s Cross
1987-88 Potterton
1988-89 Kincorth
1989-90 Portlethen Thistle
1990-91 Tarves
1991-92 Stoneywood SSC
1992-93 Huntly Amateurs
1993-94 Hilton
1994-95 Echt
1995-96 Braemar
1996-97 Banchory
1997-98 Sheddocksley
1998-99 Frigate
1999-00 Potterton
2000-01 Walker Road

Division Four

1969-70 Strichen United
1970-71 Chattan Rovers
1971-72 Wiggins Teape
1972-73 Alford
1973-74 Stoneywood Amateurs
1974-75 Ellon Thistle
1975-76 Cults
1976-77 Torphins
1977-78 Hermes
1978-79 Castle Rovers
1979-80 Newmachar
1980-81 Denmore Thistle
1981-82 S.S. & S.C.
1982-83 Yule FC
1983-84 Ferryhill
1984-85 Oxy Sporting Club
1985-86 Beacon Rangers
1986-87 Ashley Park
1987-88 Kincorth
1988-89 Portlethen Thistle
1989-90 Feughside
1990-91 Oxy S.C.
1991-92 FC Hayloft
1992-93 Hilton
1993-94 Echt
1994-95 RGU
1995-96 Turriff Amateurs
1996-97 Sheddocksley
1997-98 Frigate
1998-99 Cults
1999-00 Grammar FP’s
2000-01 Carlton

Division Five

1971-72 Alford
1972-73 Central Dynamos
1973-74 Grampian Spurs
1974-75 Albion Rangers
1975-76 Longside
1976-77 Insch
1977-78 Trophy Centre
1978-79 Grampian CD
1979-80 Auchmill
1980-81 S.S. & S.C.
1981-82 Kingseat
1982-83 Ferryhill
1983-84 Michelin
1984-85 Chattan Rovers
1985-86 Potterton
1986-87 Kincorth
1987-88 Rothie Rovers
1988-89 Feughside
1989-90 Cowie Thistle
1990-91 Trophies International
1991-92 Hilton
1992-93 Cruden Bay
1993-94 RGU
1994-95 Bridge of Don
1995-96 Sheddocksley
1996-97 Frigate
1997-98 Royal Cornhill
1998-99 Carlton
1999-00 Halliburton
2000-01 Postal ALC

Division Six

1972-73 Ellon Youth
1973-74 Albion Rangers
1974-75 Longside
1975-76 Insch
1976-77 Carlton
1977-78 Denmore Thistle
1978-79 Kintore Youth
1979-80 Glentanar
1980-81 Kingseat
1981-82 Raeden Thistle
1982-83 Bieldside
1983-84 Chattan Rovers
1984-85 Huntly Amateurs
1985-86 Kincorth
1986-87 Rothie Rovers
1987-88 RAF Buchan
1988-89 FC Central
1989-90 Newmachar United
1990-91 Hilton
1991-92 Cruden Bay
1992-93 RGU
1993-94 AC Mill Inn
1994-95 Burghmuir
1995-96 Frigate

Division Seven

1978-79 Glentanar
1979-80 YMCA Rovers
1980-81 Ferryhill
1981-82 College of Education
1982-83 Chattan Rovers
1983-84 Walker Road
1984-85 Kincorth
1985-86 Rothie Rovers
1986-87 Bucksburn Thistle
1987-88 Phoenix
1988-89 Meldrum United
1989-90 Hilton
1990-91 Luthermuir
1991-92 Aboyne

Division Eight

1986-87 Meldrum United
1987-88 Newmachar United
1988-89 Newburgh Thistle