Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Cup Winners

Current Cups and Shields

Aberdeen FC Trophy

Contested by all AAFA clubs

1947-48 Cove Rangers
1948-49 Cove Rangers
1949-50 Cove Rangers
1950-51 Ellon United
1951-52 Cove Rangers
1952-53 Cove Rangers
1953-54 Cove Rangers
1954-55 Banchory
1955-56 Cove Rangers
1956-57 Cleansing Department
1957-58 Cove Rangers
1958-59 Cove Rangers
1959-60 Banchory
1960-61 Bon Accord
1961-62 Cove Rangers
1962-63 Cove Rangers
1963-64 Ellon United
1964-65 Cove Rangers
1965-66 Ellon United
1966-67 Aberdeen University
1967-68 Aberdeen City Police
1968-69 A.D. Club
1969-70 Aboyne
1970-71 Maud
1971-72 Culter
1972-73 Maud
1973-74 Culter
1974-75 Cove Rangers
1975-76 Culter
1976-77 Culter
1977-78 Kemnay
1978-79 Longside
1979-80 Chattan Rovers
1980-81 Denmore Thistle
1981-82 Aboyne
1982-83 Cove Rangers
1983-84 Cove Rangers
1984-85 Cove Rangers
1985-86 Culter
1986-87 Culter
1987-88 Longside
1988-89 Kincorth
1989-90 Kincorth
1990-91 Hermes
1991-92 Kincorth
1992-93 Kincorth
1993-94 Hilton
1994-95 Dyce
1995-96 Echt
1996-97 Hilton
1997-98 Echt
1998-99 Echt
1999-00 Echt
2000-01 Cowie Thistle
2001-02 Echt
2002-03 Walker Road
2003-04 Kincorth
2004-05 Sunnybank Amateurs
2005-06 Echt
2006-07 Stoneywood SSC
2007-08 Echt
2008-09 University
2009-10 Bon-Accord City
2010-11 Woodside
2011-12 Woodside
2012-13 Sportsmans Club
2013-14 Cove Thistle
2014-15 Rothie Rovers
2015-16 Ellon Amateurs
2016-17 Cove Thistle

Association Trophy

Contested by Premier and First Division clubs

1989-90 Kincorth
1990-91 Glentanar
1991-92 Great Western United
1992-93 Raeden Thistle
1993-94 Kincorth
1994-95 Hatton
1995-96 Glentanar
1996-97 FC Hayloft
1997-98 Echt
1998-99 Luthermuir
1999-00 Cowie Thistle
2000-01 Hilton
2001-02 Echt
2002-03 Walker Road
2003-04 Aberdeen Sporting Club
2004-05 Stoneywood SSC
2005-06 Echt
2006-07 Stoneywood SSC
2007-08 Echt
2008-09 Cowie Thistle
2009-10 Echt
2010-11 Cove Thistle
2011-12 Cove Thistle
2012-13 Echt
2013-14 Cowie Thistle
2014-15 Cove Thistle
2015-16 Ellon Amateurs
2016-17 Torry Amateurs

Barclay Cook Cup

Contested by clubs in Division Two (East)

1964-65 Cove Rangers
1965-66 Cove Rangers
1966-67 Cove Thistle
1967-68 Kemnay
1968-69 No Competition
1969-70 Links Parks
1970-71 Grandholm
1971-72 Alford
1972-73 Ellon Youth
1973-74 Albion Rangers
1974-75 Longside
1975-76 Savings Bank
1976-77 Carlton
1977-78 Braemar
1978-79 G.S.A.
1979-80 Cup Withheld
1980-81 Kingseat
1981-82 Raeden Thistle
1982-83 Parkinson’s
1983-84 McTeagle Taylor
1984-85 No Competition
1985-86 No Competition
1986-87 Rothie Rovers
1987-88 Feughside
1988-89 APG McTeagle
1989-90 FC Hayloft
1990-91 Riverside
1991-92 Echt
1992-93 RGU
1993-94 AC Mill Inn
1994-95 Theologians
1995-96 Theologians
1996-97 Cults
1997-98 No Competition
1998-99 Chattan Rovers
1999-00 Cults
2000-01 College of Education
2001-02 Newmachar United
2002-03 Newmachar United
2003-04 Newtonhill
2004-05 Postal ALC
2005-06 PA United
2006-07 Blackburn
2007-08 Turriff Thistle
2008-09 Luthermuir
2009-10 Mearns United
2010-11 Westhill
2011-12 Hazlehead United
2012-13 AC Mill Inn
2013-14 JS XI
2014-15 Bridge of Don
2015-16 Westdyce
2016-17 Sheddocksley

Bowie Cup

Contested by the clubs who lose in the First Round of the Association Trophy

1949-50 Castlehill
1950-51 No Competition
1951-52 Banchory
1952-53 Mugiemoss FC
1953-54 Banchory
1954-55 No Competition
1955-56 Formartine United
1956-57 University
1957-58 Cove Rangers
1958-59 Avondale
1959-60 Formartine United
1960-61 Ellon United
1961-62 Cove Rangers
1962-63 Aboyne
1963-64 University
1964-65 Cove Rangers
1965-66 Cove Rangers
1966-67 Cove Rangers
1967-68 Dyce Amateurs
1968-69 No Competition
1969-70 College of Education
1970-71 Dyce Amateurs
1971-72 Bon Accord
1972-73 Cove Thistle
1973-74 Chattan Rovers
1974-75 Aboyne
1975-76 Newtonhill
1976-77 Banchory
1977-78 Maryculter
1978-79 Commercial Thistle
1979-80 Commercial Thistle
1980-81 Aboyne
1981-82 Grampian Police
1982-83 Shamrock
1983-84 Marley United
1984-85 No Competition
1985-86 No Competition
1986-87 Banchory St Ternan
1987-88 Banchory St Ternan
1988-89 Potterton
1989-90 Dyce Amateurs
1990-91 Rattray’s XI
1991-92 Cults
1992-93 Hatton
1993-94 Dyce
1994-95 Hilton
1995-96 FC Hayloft
1996-97 Glendale
1997-98 Braemar
1998-99 Beacon Rangers
1999-00 Inverurie FP’s
2000-01 Kemnay Youth
2001-02 Nicolls XI
2002-03 Sunnybank Amateurs
2003-04 Glendale
2004-05 Bridge of Don
2005-06 Glentanar Reflex
2006-07 Frigate
2007-08 Bon-Accord City
2008-09 Glendale XI
2009-10 Dyce
2010-11 Stoneywood Amateurs
2011-12  Westdyke
2012-13 Lads Club Amateurs
2013-14 Feughside
2014-15 Woodside
2015-16 Dee Amateurs
2016-17 Formartine United

Castle Rovers Cup

Contested by clubs in Division Two (North)

1978-79 Glentanar
1979-80 Turriff Amateurs
1980-81 Parkinson’s
1981-82 Bieldside
1982-83 Chattan Rovers
1983-84 Feughside
1984-85 No Competition
1985-86 Beacon Rangers
1986-87 Donside
1987-88 No Competition
1988-89 FC Hayloft
1989-90 Cammachmore
1990-91 Trophies International
1991-92 Hilton
1992-93 Luthermuir
1993-94 Greentrees
1994-95 Old Aberdonians
1995-96 Sheddocksley
1996-97 Frigate
1997-98 Royal Cornhill
1998-99 Carlton
1999-00 Halliburton
2000-01 Auchnagatt Barons
2001-02 Maryculter
2002-03 Woodbank
2003-04 RGU
2004-05 No Winner
2005-06 Postal ALC
2006-07 Alford
2007-08 Stonehaven Athletic
2008-09 University Colts
2009-10 Hilton
2010-11 Postal ALC
2011-12 Ellon Thistle
2012-13 Northern United
2013-14 Granite City
2014-15 Westhill
2015-16 Newburgh Thistle
2016-17 Newburgh Thistle

Chattan Rovers Cup

Contested by clubs in Division Three

1974-75 Kemnay
1975-76 Culter
1976-77 Culter
1977-78 Grampian Spurs
1978-79 Dyce Amateurs
1979-80 Grandholm Rosslyn
1980-81 Longside
1981-82 Culter
1982-83 Cove Rangers
1983-84 Cove Rangers
1984-85 Crombie Sports
1985-86 No Competition
1986-87 Kincorth
1987-88 Braemar
1988-89 FC Central
1989-90 Theologians
1990-91 Albion Rangers
1991-92 Grampian CD
1992-93 Hilton
1993-94 Echt
1994-95 Deep Freeze
1995-96 Deep Freeze
1996-97 Sheddocksley
1997-98 Albion Rangers
1998-99 Bankhead
1999-00 Alford
2000-01 Trophies International
2001-02 Torphins
2002-03 Torry United
2003-04 Millburn
2004-05 Inverurie FPs
2005-06 Kincorth Rovers
2006-07 Bankhead
2007-08 Kemnay Youth
2008-09 Hilton
2009-10 Portlethen United
2010-11 Torphins
2011-12 Great Northern Athletic
2012-13 Granite City
2013-14 Fintray Thistle
2014-15 Sheddocksley
2015-16 Monymusk
2016-17 Tolbooth

Dickie Trophy

Contested by Second and Third Division clubs

1968-69 Aberdeen City Police
1969-70 Monymusk
1971-72 Culter
1972-73 Kemnay
1973-74 Kemnay
1974-75 Culter
1975-76 Culter
1976-77 Longside
1977-78 Newtonhill
1978-79 Longside
1979-80 Chattan Rovers
1980-81 Aberdeen Shamrock
1981-82 Grandholm Rosslyn
1982-83 Longside
1983-84 Shamrock
1984-85 Hall Russell United
1985-86 No Competition
1986-87 Walker Road
1987-88 Potterton
1988-89 West End
1989-90 Grampian Police
1990-91 Glentanar
1991-92 Glentanar
1992-93 Kincorth
1993-94 Hatton
1994-95 Dyce
1995-96 Cove Thistle
1996-97 Hilton
1997-98 Skene
1998-99 University
1999-00 Echt
2000-01 University
2001-02 Glentanar Reflex
2002-03 Woodbank
2003-04 Cove Thistle
2004-05 Ferryhill
2005-06 Bervie Caledonian
2006-07 Theologians
2007-08 Insch
2008-09 Hilton
2009-10 Rattrays XI
2010-11 Rothie Rovers
2011-12 Hazlehead United
2012-13 Granite City
2013-14 Bankhead
2014-15 Sheddocksley
2015-16 Ellon Thistle
2016-17 Bridge of Don

Edmond Trophy

Contested by the clubs who lose in the First Round of the Aberdeen FC Trophy

1954-55 Fittie Rangers
1955-56 Millbank
1956-57 Rowatt
1957-58 Rowatt
1958-59 CWD Athletic
1959-60 No Competition
1960-61 No Competition
1961-62 No Competition
1962-63 No Competition
1963-64 Mugiemoss Sports
1964-65 Lads Club
1965-66 Kintore
1966-67 Kemnay
1967-68 Newtonhill
1968-69 College of Education
1969-70 Richard’s XI
1970-71 Hall Russell United
1971-72 Marley United
1972-73 Stonehaven
1973-74 Stoneywood Amateurs
1974-75 Grampian Spurs
1975-76 Banchory St. Ternan
1976-77 Seaview Spurs
1977-78 Seaview Spurs
1978-79 Seaview Spurs
1979-80 Alford
1980-81 Denmore Thistle
1981-82 Carlton
1982-83 Postal
1983-84 Kintore
1984-85 No Competition
1985-86 No Competition
1986-87 Potterton
1987-88 Kincorth
1988-89 Portlethen Thistle
1989-90 Blackburn
1990-91 Hilton
1991-92 Cruden Bay
1992-93 Royal Cornhill
1993-94 Old Aberdonians
1994-95 Gramar FPs
1995-96 Frigate
1996-97 Great Western United
1997-98 No Competition
1998-99 Grammar FPs
1999-00 West End
2000-01 Grampian Police
2001-02 Frigate
2002-03 Frigate
2003-04 Stoneywood SSC
2004-05 Frigate
2005-06 Kincorth Rovers
2006-07 Westdyke
2007-08 Bon-Accord City
2008-09 Cowie Thistle
2009-10 Cowie Thistle
2010-11 Kincorth
2011-12 Cove Thistle
2012-13 Woodside
2013-14 Cowie Thistle
2014-15 Westhill
2015-16 West End
2016-17 Tolbooth

Frank Waugh Shield

Awarded to the runners-up in the Premier Division

1987-88 Newmachar United
1988-89 FC Hayloft
1989-90 AC Mill Inn
1990-91 GBP Sharps
1991-92 Aboyne
1992-93 Hermes
1993-94 Glentanar
1994-95 Inverurie/Kincorth
1995-96 Dyce Amateurs
1996-97 Hilton
1997-98 Echt
1998-99 Echt
1999-00 Wilson’s XI
2000-01 Sheddocksley
2001-02 Kincorth
2002-03 Echt
2003-04 Aberdeen Sporting Club/Echt/Walker Road
2004-05 Walker Road
2005-06 Wilsons Amateurs
2006-07 Cove Thistle
2007-08 Stoneywood SSC
2008-09 Kincorth
2009-10 Echt
2010-11 University
2011-12 University
2012-13 Cove Thistle
2013-14 Woodside
2014-15 Woodside
2015-16 Woodside
2016-17 Sportsmans Club

Hans Fyfe Trophy

Contested by the clubs who lose in the First Round of the Dickie Trophy

1969-70 Kemnay
1970-71 Culter
1971-72 Kemnay
1972-73 Culter
1973-74 Cove Rangers
1974-75 Culter
1975-76 Culter
1976-77 Kemnay
1977-78 Chattan Rovers
1978-79 Newtonhill
1979-80 Chattan Rovers
1980-81 Culter
1981-82 Aberden Shamrock
1982-83 Cove Rangers
1983-84 Longside
1984-85 Crombie Sports
1985-86 No Competition
1986-87 Longside
1987-88 Longside
1988-89 Kemnay Youth
1989-90 University
1990-91 Tarves
1991-92 Alford
1992-93 Grampian CD
1993-94 Hilton
1994-95 Hayloft Pearsons
1995-96 Woodside
1996-97 Turriff Amateurs
1997-98 Trophies International
1998-99 Frigate
1999-00 Grampian Police
2000-01 Walker Road
2001-02 Quayside Rosebowl
2002-03 Turriff Thistle
2003-04 Johnshaven Athletic
2004-05 Theologians
2005-06 Alford
2006-07 Stonehaven Athletic
2007-08 Tarves
2008-09 Glendale
2009-10 Hilton
2010-11 Postal ALC
2011-12 St Laurence
2012-13 Glentanar Reflex
2013-14 Granite City
2014-15 Westhill
2015-16 Glendale XI
2016-17 Don Athletic

Ian Napier Memorial Shield

Contested by the previous season’s Division One (North) and Divsion One (East) champions

1980-81 Castle Rovers
1981-82 Cove Rangers
1982-83 No Competition
1983-84 No Competition
1984-85 Alford
1985-86 Kemnay Youth
1986-87 YMCA Rovers
1987-88 Turriff Amateurs
1988-89 Glendale
1989-90 Hermes
1990-91 Stoneywood Amateurs
1991-92 Inverurie FP’s
1992-93 Queen’s Cross Reflex
1993-94 University
1994-95 No Competition
1995-96 No Competition
1996-97 Woodside
1997-98 Blackburn
1998-99 Sheddocksley
1999-00 Frigate
2000-01 Kingseat United
2001-02 No Competition
2002-03 Walker Road
2003-04 Aberdeen Sporting Club
2004-05 Luthermuir
2005-06 Mintlaw
2006-07 Burghmuir
2007-08 Nicolls Amateurs
2008-09 Banchory Amateurs
2009-10 Sportsmans Club
2010-11 Woodside
2011-12 Cove Thistle
2012-13 Luthermuir
2013-14 MS United
2014-15 RGU
2015-16 Torry Select
2016-17 AC Mill Inn

John Todd Memorial Trophy

Contested by the top two clubs in the Premier Division in the previous season

2009-10 Echt
2010-11 University
2011-12 University
2012-13 Woodside
2013-14 Sportsmans Club
2014-15 Sportsmans Club
2015-16 Woodside
2016-17 Woodside

North of Scotland Amateur Cup

1949-50 Dyce
1950-51 Aberdeen University
1951-52 Invercairn United
1952-53 Millburn
1953-54 Cove Rangers
1954-55 Invercairn United
1955-56 Fraserburgh T/W
1956-57 Fraserburgh T/W
1957-58 Fraserburgh T/W
1958-59 Aberdeen University
1959-60 Formartine United
1960-61 Bon Accord
1961-62 Oldmeldrum
1962-63 Bon Accord
1963-64 Aberdeen Dockers
1964-65 Ellon United
1965-66 Bon Accord
1966-67 Cove Rangers
1967-68 Aberdeen University
1968-69 Kemnay
1969-70 Maud
1970-71 Culter
1971-72 Kemnay
1972-73 Culter
1973-74 Kemnay
1974-75 Culter
1975-76 Culter
1976-77 Banchory
1977-78 Newtonhill
1978-79 Kemnay
1979-80 Chattan Rovers
1980-81 Mugiemoss Amateurs
1981-82 Shamrock
1982-83 Cove Rangers
1983-84 Longside
1984-85 Aberdeen Shamrock
1985-86 Chattan Rovers
1986-87 Culter
1987-88 Kemnay Youth
1988-89 Kincorth
1989-90 Glentanar
1990-91 Great Western United
1991-92 Kincorth
1992-93 Wilson’s XI
1993-94 Hilton
1994-95 Echt
1995-96 Echt
1996-97 Hilton
1997-98 Hilton
1998-99 Hilton
1999-00 Wilson’s XI
2000-01 Echt
2001-02 Great Western United
2002-03 Mintlaw
2003-04 Aberdeen Sporting Club
2004-05 Mintlaw
2005-06 Dyce Amateurs
2006-07 Echt
2007-08 Cove Thistle
2008-09 Hazlehead United
2009-10 Sportsmans Club
2010-11 Kincorth
2011-12 Cove Thistle
2012-13 Cove Thistle
2013-14 Cove Thistle
2014-15 Cove Thistle
2015-16 Cove Thistle
2016-17 Woodside

Premier Trophy

Contested by clubs in the Premier Division

2001-02 Kincorth
2002-03 Kincorth
2003-04 University
2004-05 Wilsons Amateurs
2005-06 Stoneywood SSC
2006-07 Great Western United
2007-08 Echt
2008-09 Bon Accord City
2009-10 Westdyke
2010-11 Echt
2011-12 Cove Thistle
2012-13 Woodside
2013-14 Cove Thistle
2014-15 Sportsmans Club
2015-16 Woodside
2016-17 Sportsmans Club

Stephen Shield

Contested by clubs in Division One (North)

1978-79 Tanfield Thistle
1979-80 Kemnay Youth
1980-81 Kingseat
1981-82 Kingseat
1982-83 Woodside
1983-84 Michelin
1984-85 Walker Road YC
1985-86 No Competition
1986-87 Phoenix
1987-88 Fintray Thistle
1988-89 AC Mill Inn
1989-90 Hilton
1990-91 Luthermuir
1991-92 Halliburton
1992-93 Ellon Thistle
1993-94 Blackthorn Short Mile
1994-95 University
1995-96 Echt
1996-97 Great Western United
1997-98 Great Western United
1998-99 West End
1999-00 Banchory
2000-01 Cowie Thistle
2001-02 Frigate
2002-03 Frigate
2003-04 Luthermuir
2004-05 Bridge of Don
2005-06 Glentanar Reflex
2006-07 Nicolls Amateurs
2007-08 Cowie Thistle
2008-09 Sportsmans Club
2009-10 Tarves
2010-11 Nicolls Amateurs
2011-12 Insch
2012-13 Dyce ITC Hydraulics
2013-14 Tarves
2014-15 Echt
2015-16 Bervie Caledonian
2016-17 Cove Thistle

White Cup

Contested by clubs in Division One (East)

1973-74 Ellon Youth
1974-75 Maryculter
1975-76 Longside
1976-77 Farburn
1977-78 Seaview Spurs
1978-79 Castle Rovers
1979-80 Aboyne
1980-81 Cove Thistle
1981-82 Aberdeen Shamrock
1982-83 Oxy Sporting Club
1983-84 Kemnay Youth
1984-85 Postal
1985-86 No Competition
1986-87 RAF Buchan
1987-88 No Competition
1988-89 Newburgh Thistle
1989-90 Phoenix
1990-91 Blackburn
1991-92 Stonehaven White Heather
1992-93 Echt
1993-94 RGU
1994-95 BSFC
1995-96 Burghmuir
1996-97 Continental
1997-98 No Competition
1998-99 Theologians
1999-00 Fintray Thistle
2000-01 FC Byron Munich
2001-02 RGU
2002-03 University Strollers
2003-04 AC Mill Inn
2004-05 Dyce Amateurs
2005-06 Stoneywood Amateurs
2006-07 West End
2007-08 Lads Club Amateurs
2008-09 Old Aberdonians
2009-10 Woodside
2010-11 Cove Thistle
2011-12 Halliburton
2012-13 Old Aberdonians
2013-14 RGU
2014-15 Nicolls Amateurs
2015-16 Dee Amateurs
2016-17 Stoneywood East End

Previous Cups and Shields

AAFA Charity Cup

1989-90 Banchory St. Ternan
1990-91 Portlethen Thistle
1991-92 Blackthorn
1992-93 Glentanar

AAFA Fiftieth Anniversary Soccer World Cup

1997-98 Echt

Cusiter Cup

1971-72 Alford
1972-73 Grampian Spurs
1973-74 Grampian Spurs
1974-75 Banchory St Ternan
1975-76 Longside
1976-77 Insch
1977-78 Carlton
1978-79 Powis FP’s
1979-80 Kabell
1980-81 S.S. & S.C.
1981-82 Yule FC
1982-83 Balmoral Vics
1983-84 Michelin
1984-85 No Competition
1985-86 No Competition
1986-87 Kincorth
1987-88 Rothie Rovers
1988-89 Frigate
1989-90 Stoneywood Amateurs
1990-91 Stoneywood SSC
1991-92 Feughside
1992-93 Blackburn
1993-94 Woodside
1994-95 Echt
1995-96 Braemar
1996-97 Stoneywood Four Mile
1997-98 Sheddocksley
1998-99 Bridge of Don United
1999-00 Newtonhill
2000-01 Kintore

Ewen Trophy

1972-73 Banchory
1973-74 Kemnay
1974-75 Cove Rangers
1975-76 Kemnay
1976-77 Glenavon S.C.
1977-78 Culter
1978-79 Dyce Amateurs
1979-80 Dyce Amateurs
1980-81 Culter
1981-82 Grandholm Rosslyn
1982-83 Longside
1983-84 Shamrock
1984-85 No Competition
1985-86 No Competition
1986-87 Mugiemoss
1987-88 Longside
1988-89 Grampian Police
1989-90 Raeden Thistle
1990-91 Cults
1991-92 Wilson’s XI

Willie Gibb Memorial Trophy

1994-95 Glentanar
1995-96 No Competition
1996-97 Hilton

Norman McAvoy Memorial Trophy

1983-84 Banchory
1984-85 Hall Russell United
1985-86 Albion Rangers
1986-87 Ellon Thistle
1987-88 Ferryhill
1988-89 Kemnay Amateurs
1989-90 Walker Road
1990-91 Portlethen Thistle
1991-92 No Competition
1992-93 Wilson’s XI
1993-94 Raeden Thistle
1994-95 Dyce
1995-96 No Competition
1996-97 Echt
1997-98 ALC Chattan
1998-99 Great Western United
1999-00 Sheddocksley
2000-01 Inverurie FPs

Millennium Cup

1999-00 Wilson’s XI

Paterson Cup

1967-68 Cove Rangers
1968-69 A.D. Club
1969-70 Port Thistle
1970-71 Newtonhill
1971-72 Chattan Rovers
1972-73 Marley United
1973-74 Marley United
1974-75 Stoneywood Amateurs
1975-76 Grampian Sports
1976-77 Cults
1977-78 Kintore
1978-79 Hermes
1979-80 Aboyne
1980-81 Aberdeen Shamrock
1981-82 Hermes
1982-83 Alford
1983-84 Kingseat
1984-85 No Competition
1985-86 No Competition
1986-87 Turriff Amateurs
1987-88 Beacon Rangers
1988-89 Walker Road
1989-90 Summerhill United
1990-91 Cowie Thistle
1991-92 FC Hayloft
1992-93 Scot/Douglas
1993-94 Cruden Bay
1994-95 RGU
1995-96 East End Amateurs
1996-97 AC Mill Inn
1997-98 Stonehaven White Heather
1998-99 AC Mill Inn
1999-00 Carlton
2000-01 College of Education

Neil Scott Memorial Trophy

1976 Culter
1977 Cove Rangers
1978 Culter
1979 Kemnay Amateurs
1980 Newtonhill
1981 Grandholm Rosslyn
1982 Cove Rangers
1983 Cove Rangers
1984 Cove Rangers
1985 Crombie Sports
1986 Longside
1987 Longside
1988 Kemnay Youth
1989 Grampian Police
1990 Great Western United

The P.J. Stuart Memorial Shield

1972-73 Ellon Youth XI
1973-74 Albion Rangers
1974-75 Longside
1975-76 Insch
1976-77 Carlton
1977-78 Denmore Thistle
1978-79 Kintore Youth
1979-80 Glentanar
1980-81 Kingseat
1981-82 Raeden Thistle
1982-83 Bieldside
1983-84 Chattan Rovers
1984-85 Huntly Amateurs

Trophies International Cup

1989-90 Banchory St. Ternan
1990-91 Banchory St. Ternan
1991-92 Kincorth
1992-93 Hermes
1993-94 Great Western United
1994-95 Skene Bieldside
1995-96 Dyce Amateurs
1996-97 Kemnay Youth
1997-98 Hilton
1998-99 Hilton
1999-00 Hilton
2000-01 Sheddocksley