Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Premier Trophy

2017/18
The Premier Trophy is contested by the clubs in the Premier Division.

First Round

Ellon Amateurs v RGU
MS United v Cove Thistle
Newtonhill v Banchory Amateurs
Old Aberdonians v Woodside
Rothie Rovers v Cowie Thistle
Sportsmans Club v Echt

2016/17

Final

Sportsmans Club 2 – 0 Woodside

Semi-Finals

Sportmans Club 7 – 3 MS United
AC Mill Inn 0 – 6 Woodside

Quarter-Finals

AC Mill Inn 3 – 2 Rothie Rovers
MS United w.o. – scr. RGU
Sportsmans Club 4 – 2 Ellon Amateurs
Woodside 6 – 2 Echt

First Round

Echt 3 – 2 Kincorth (AET)
Ellon Amateurs 2 – 1 Torry Amateurs
Newtonhill 2 – 5 MS United
Rothie Rovers 6 – 2 Westhill
University 0 – 1 Sportsmans Club
Woodside 3 – 2 Westdyke

2015/16

Final

Beacon Rangers 2 – 3 Woodside

Semi-Finals

RGU 1 – 2 Beacon Rangers
Woodside 4 – 1 Westdyke

Quarter-Finals

Beacon Rangers 4 – 1 Echt
Cove Thistle 1 – 3 RGU
Westdyke 3 – 1 Torry Select
Woodside 4 – 3 Sportsmans Club

First Round

Cove Thistle 6 – 3 Cowie Thistle
Ellon Amateurs 2 – 3 Sportsmans Club (AET)
RGU 2 – 1 MS United
Rothie Rovers 2 – 3 Beacon Rangers
University 1 – 4 Torry Select
Woodside 4 – 2 Alford

2014/15

Final

Sportsmans Club 3 – 0 Westdyke

Semi-Final

MS United 2 – 5 Sportsmans Club
Westdyke 2 – 1 RGU

Quarter-Finals

Cove Thistle 2 – 4 Sportsmans Club
Great Northern Athletic 1 – 6 RGU
Kincorth 1 – 3 MS United
Rothie Rovers 0 – 3 Westdyke

First Round

Ellon Amateurs 0 – 2 Kincorth
Great Northern Athletic 4 – 3 Woodside
RGU 3 – 1 University
Sportsmans Club 6 – 0 Cowie Thistle
Westdyke 3 – 1 Luthermuir (AET)

2013/14

Final

Cove Thistle 3 – 0 Luthermuir

Semi-Finals

Kincorth 2 – 3 Cove Thistle
Luthermuir 2 – 1 Sportsmans Club

Quarter-Finals

Hazlehead United 2 – 6 Kincorth
Luthermuir 2 – 1 Cowie Thistle
Sportsmans Club 2 – 1 Woodside
University 0 – 2 Cove Thistle

First Round

Beacon Rangers 0 – 4 Cove Thistle
Cowie Thistle 1 – 0 Westdyke
Hazlehead United 4 – 3 MS United
Luthermuir 4 – 1 Insch
Sportsmans Club 3 – 0 Feughside

2012/13

Final

Cove Thistle 3 – 3 Woodside (AET), Woodside won 5-3 on penalties

Semi-Finals

Luthermuir 0 – 3 Cove Thistle
Woodside 5 – 1 Great Western United

Quarter-Finals

Cove Thistle 5 – 2 Kincorth
Great Western United 2 – 1 Portlethen United
Luthermuir 2 – 0 Blackburn
Woodside 5 – 3 Echt (AET)

First Round

Blackburn 3 – 2 Cowie Thistle
Luthermuir 2 – 1 Insch
Sportsmans Club 1 – 3 Echt
Tarves 3 – 9 Portlethen United
Westdyke 2 – 5 Cove Thistle

2011/12

Final

Cove Thistle 4 – 3 Echt

Match Report and Photos

Semi-Finals

Cove Thistle 3 – 0 Westdyke
Echt 1 – 0 Woodside

Quarter-Finals

Blackburn 0 – 2 Woodside
Bon Accord City 1 – 2 Cove Thistle
Great Western United 2 – 3 Wesydyke
Sportsmans Club 1 – 5 Echt

First Round

Blackburn 2 – 2 Cowie Thistle (AET), Blackburn won 2-0 on penalties
Cove Thistle 7 – 0 Kincorth
Dyce ITC Hydraulics 1 – 2 Great Western United
Mearns United 0 – 1 Echt
Sportsmans Club 4 – 1 Kintore

2010/11

Final

Echt 2 – 1 Kincorth

Match Report and Photos

Semi-Finals

Westdyke 1 – 1 Echt (AET), Echt won 5-4 on penalties
Sportsmans Club 4 – 6 Kincorth

Quarter-Finals

Old Aberdonians 0 – 2 Kincorth
Tarves 0 – 2 Sportsmans Club
Westdyke 4 – 1 Dyce ITC Hydraulics
Woodside 1 – 2 Echt

First Round

AC Mill Inn 3 – 5 Sportsmans Club (AET)
Beacon Rangers 2 – 5 Kincorth
Bon-Accord City 2 – 3 Woodside
Cowie Thistle 0 – 2 Tarves
Westdyke 1 – 0 Kintore

2009/10

Final

Westdyke 5 – 2 Sportsmans Club

Match Report and Photos

Semi-Finals

Old Aberdonians 1 – 2 Westdyke
Sportsmans Club 4 – 3 Banchory

Quarter-Finals

Banchory 0 – 0 Kincorth (AET), Banchory won 3-0 on penalties
Echt 1 – 1 Westdyke (AET), Westdyke won 4-2 on penalties
Great Western United 0 – 2 Old Aberdonians
Sportsmans Club 3 – 1 Cowie Thistle

First Round

Banchory 3 – 0 Dyce
Bon-Accord City 1 – 2 Echt
Kincorth 4 – 2 University
Old Aberdonians 6 – 1 Cove Thistle
Sportsmans Club 5 – 4 AC Mill Inn
Westdyke 9 – 1 United Services Glendale XI

2008/09

Final

Banchory Amateurs 2- 2 Bon Accord City (AET), Bon-Accord City won 3- 1 on penalties

Match Report and Photos

Semi-Finals

Banchory Amateurs 6 – 3 Burghmuir (AET)
Cowie Thistle 2 – 3 Bon-Accord City

Quarter-Finals

Banchory Amateurs v Great Western United, match abandoned at 4-2 and tie awarded to Banchory Ams
Bon-Accord City 2 – 2 Stoneywood SSC (AET), Bon-Accord City won 5-4 on penalties
Nicolls Amateurs 2 – 3 Burghmuir
University 1 – 2 Cowie Thistle

First Round

Banchory Amateurs 4 – 3 Echt (AET)
Beacon Rangers 1 – 2 Burghmuir
Cowie Thistle 5 – 3 Westdyke
Kincorth 1 – 5 Stoneywood SSC
University 3 – 2 Cove Thistle
West End 1 – 6 Bon-Accord City