Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Goals Advert

Fixtures for 24th September

Fosters Scottish Amateur Cup

Second Round

Colony Park v Northern United at Colony Park – J Fairley

Aberdeen FC Trophy

Second Round

Auchnagatt Barons v Westdyke at Auchnagatt – Greg Thomson
Cammachmore v West End at Newtonhill – C Hancox
McTeagle v Westdyce at Hazlehead – R Henderson

North East Sport and All Memorabilia Association Trophy

Second Round

Rattrays XI v Stonehaven Athletic at St Machar – I Donaldson

North East Sport and All Memorabilia Dickie Trophy

First Round

BSFC v Aboyne at Balgownie – J Eden
Fintray Thistle v Kemnay Youth at Strathburn Park, Inverurie – M Parrott
Grammar FPs v Burghmuir at Rubislaw – R Melvin

Second Round

Feughside v Newburgh Thistle at Feughside – Derek Mitchell

Premier Trophy


MS United v RGU at Heathryfold – K Taylor
Sportsmans Club v Ellon Amateurs at Clark Commercials Park – G Cheyne


AC Mill Inn v Woodside at Stonehaven – Gary Thomson

Stephen Shield


Turriff Thistle v Nicolls Amateurs at Turriff – R Nicolson
Cove Thistle v Granite City at Catto Park – C Hudson

White Cup


Halliburton v Tarves at Lawsondale – N Quinn
Stoneywood East End v Cowie Thistle at New Advocates Park – S Inverarity

Barclay Cook


University Strollers v Sheddocksley at Balgownie – K Milne


Glentanar Reflex v Glendale Youth at Hazlehead – S Middleton

Chattan Rovers Cup


Tolbooth v Bon Accord Thistle at Inverdee – C McKay

Soccer World Premier Division

Kincorth v Newtonhill at Kincorth Academy – B Misiak
Rothie Rovers v Echt at Rothienorman – G Catto
Torry Amateurs v University at Tullos School – A leslie

Soccer World Division One (North)

Beacon Rangers v Kaimhill United at Bucksburn Academy – I Innes
Dyce ITC Hydraulics v Bervie Caledonian at Sheddocksley – D Hall
Old Aberdonians v Glendale at Balgownie – R Watson
St Laurence v Bon Accord City at Laurencekirk – E Taylor

Soccer World Division One (East)

Ellon Thistle v Blackburn at The Meadows, Ellon – S McKenzie
Formartine United v Banchory Amateurs at Oldmeldrum – M Milne
Great Western United v Alford at Kaimhill (Grass) – M Smith

Soccer World Division Two (North)

FC Polska v Don Athletic at Inverdee – I Diamond
Huntly Amateurs v Balmedie at Huntly – C Christie
Kintore v Monymusk at Kintore – K Fordyce
Theologians v Glendale XI at Hazlehead – F Bushell

Soccer World Division Two (East)

Bridge of Don v JS XI at Westfield Park – C Auton
Highland Hotel v Jesus House at Inverdee – D Galazga
Lads Club Amateurs v Torphins at Potterton – D Taylor

Soccer World Division Three

Postal ALC v University Colts at Webster Park – A Barry
Middlefield Wasps v Ferryhill at Inverdee – G Nelson
St Marnans v AFC Murdos at McRobert Park, Aberchirder – J Bell

Kick-offs 2.00pm