Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Results for 10th October

Scottish Amateur Cup

Second Round Replay

Glendale 1 – 4 Alford
Halliburton 3 – 2 Tongue United (AET)

Aberdeen FC Trophy

Second Round

Bon Accord City 1 – 4 Torry Select

Third Round

AFC Murdos 0 – 8 Rothie Rovers
Cowie Thistle 3 – 1 Echt
Formartine United 0 – 5 Woodside

Association Trophy

Second Round

Dyce ITC Hydraulics 3 – 4 Don Athletic
Kaimhill United 3 – 4 Stonehaven Athletic
Sportsmans Club 3 – 2 Insch

Dickie Trophy

Third Round

JS XI 5 – 1 Sheddocksley
Postal ALC 1 – 7 Westdyce

Edmond Trophy

First Round

Northern United 3 – 0 Kemnay Youth

Bowie Cup

Semi-Final

Dee Amateurs 4 – 3 Westhill (AET)

Premier Trophy

First Round

RGU 2 – 1 MS United

White Cup

Quarter-Final

Newtonhill 3 – 0 Old Aberdonians

Castle Rovers Cup

Quarter-Final

Newburgh Thistle 2 – 1 Burghmuir

Barclay Cook Cup

Semi-Final

Glendale Youth 1 – 1 Grammar FP’s (AET), Grammar FP’s won 5-4 on penalties

Chattan Rovers Cup

First Round

University Colts 3 – 3 Colony Park (AET), Colony Park won 7-6 on penalties

Soccer World Premier Division

Ellon Amateurs 3 – 3 Beacon Rangers
University 4 – 1 Westdyke

Soccer World Division One (North)

Bervie Caledonian 0 – 2 Nicolls Amateurs
Stoneywood Amateurs 4 – 1 West End
Tarves 4 – 3 Great Western United

Soccer World Division One (East)

AC Mill Inn 4 – 0 Granite City
Bridge of Don 5 – 0 Banchory Amateurs
Great Northern Athletic 4 – 4 Blackburn

Soccer World Division Two (North)

CBC Hilton 3 – 3 FC Polska
Lads Club Amateurs 2 – 0 Torphins
University Strollers 2 – 1 Fintray Thistle

Soccer World Division Two (East)

Feughside 6 – 0 Continental
Huntly Amateurs 2 – 2 BSFC
Middlefield Wasps 2 – 4 Ellon Thistle
Theologians 2 – 3 Rattray’s XI
Turriff Thistle 8 – 1 Kintore

Soccer World Division Three

Auchnagatt Barons 3 – 5 Aboyne
Balmedie 2 – 0 Jesus House
Highland Hotel 1 – 1 Glendale XI
McTeagle 0 – 5 Bon Accord Thistle