Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Goals Advert

Fixtures for 8th August

Aberdeen FC Trophy

First Round

Blackburn v Great Western United at Blackburn – C Christie
Bridge of Don v West End at Hazlehead – K Fordyce
Dyce ITC Hydraulics v Northern United at Pitmedden Road, Dyce – D Hall
MS United v BSFC at New Advocates Park – S Finney

North East Sport and All Memorabilia Association Trophy

First Round

AC Mill Inn v Alford at Stonehaven – W McLean
Cove Thistle v Rothie Rovers at Catto Park – Gary Thomson
Old Aberdonians v Bervie Caledonian at Inverdee – M Smith
Westhill v Great Northern Athletic at Westdyke Community Centre – G Cheyne

North East Sport and All Memorabilia Dickie Trophy

First Round

Fintray Thistle v St Laurence at Strathburn Park, Inverurie – G Catto
Kintore v Lads Club Amateurs at Kintore – D McLennan

Stephen Shield

First Round

Glentanar Reflex v Insch at Hazlehead – S McKenzie
Nicolls Amateurs v Stoneywood Amateurs at Denmore Park – F Baird
Tarves v Kincorth at Tarves – I Innes

White Cup

First Round

Formartine United v Granite City at Oldmeldrum – Greg Thomson

Castle Rovers Cup

First Round

AFC Murdos v Burghmuir at Sheddocksley – P Farquhar
CBC Hilton v Postal ALC at Inverdee – M Campbell

Barclay Cook Cup

First Round

Continental v Glendale Youth at Webster Park – N Quinn
Ellon Thistle v Rattray’s XI at The Meadows, Ellon – S Inverarity
Huntly Amateurs v Theologians at Huntly – E Coutts
Middlefield Wasps v Grammar FP’s at Beach Park, Balmedie – S Middleton

Chattan Rovers Cup

First Round

Ferryhill v McTeagle at Hazlehead – I Diamond
Highland Hotel v Glendale XI at Inverdee – B Misiak

Soccer World Premier Division

Echt v Cowie Thistle at Echt – I Wright
Beacon Rangers v Torry Select at Sheddocksley – K Taylor
Westdyke v Ellon Amateurs at Lawsondale – David Mitchell
Sportsmans Club v Woodside at Inverdee – M Teevan

Soccer World Division One (North)

Bankhead v Don Athletic at Sheddocksley – G Nelson
Glendale v Stonehaven Athletic at Maryculter – Derek Mitchell

Soccer World Division One (East)

Newtonhill v Dee Amateurs at Newtonhill – R Henderson
Kaimhill United v Banchory Amateurs at Kaimhill (Grass) – R Watson

Soccer World Division Two (North)

Bon Accord City v Newburgh Thistle at Woodside Complex – C Wallace
Sheddocksley v FC Polska at Sheddocksley – I Donaldson
Torphins v Lads Club Amateurs at Kincardine O’Neil – I Towe

Soccer World Division Two (East)

Feughside v Turriff Thistle at Feughside – C Hudson
JS XI v Westdyce at Hazlehead – B d’Arcy

Soccer World Division Three

Aboyne v Kemnay Youth at Aboyne – C McKay
Auchnagatt Barons v Balmedie at Auchnagatt – M Parrott
Bon Accord Thistle v Jesus House at Inverdee – A Barry
Monymusk v Colony Park at Monymusk – J Fairley

Kick-offs 2.00pm