Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Results for 16th November

Fosters Scottish Amateur Cup

Third Round

Cardross 1 – 2 Glendale
Cowie Thistle 1 – 1 Carrick
Jimmy Johnston Academy 3 – 4 Ellon Amateurs
Rhu 3 – 3 Bankhead

Third Round Replay

Linwood 3 – 1 Bervie Caley
Logie Harp 2 – 3 Highland Hotel (AET)
Luthermuir 3 – 2 Leslie Hearts (AET)
Stenhousemuir 2 – 1 Woodside

Aberdeen Trophy Centre Aberdeen FC Trophy

Fourth Round

Beacon Rangers 2 – 3 Newtonhill
Lads Club Amateurs 0 – 1 Stonehaven Athletic

Colin’s Tyres Association Trophy

Second Round

MS United 4 – 3 Don Athletic

Third Round

Rattrays XI 1 – 2 Sportsmans Club

Quarter-Final

Tarves 1 – 3 Rothie Rovers

Edmond Trophy

Second Round

Ellon Thistle 1 – 2 Johnshaven Athletic (AET)

Aberdeen Trophy Centre Stephen Shield

Quarter-Final

Stoneywood Amateurs 0 – 3 Dee Amateurs

Aberdeen Trophy Centre White Cup

First Round

Nicolls Amateurs 1 – 2 Kaimhill United

Quarter-Final

RGU 1 – 0 AC Mill Inn

Aberdeen Trophy Centre Castle Rovers Cup

Quarter-Final

Scotstown Rovers 1 – 6 Granite City

Aberdeen Trophy Centre Barclay Cook Cup

Semi-Final

West End 6 – 1 University Strollers

1st Touch Football Premier Division

Cove Thistle 6 – 1 Westdyke
Insch 2 – 3 Feughside
University 5 – 6 Hazlehead United

1st Touch Football Division One (North)

Bon Accord City 8 – 1 Glendale XI
Dyce ITC Hydraulics 2 – 1 Echt
Halliburton 0 – 2 Great Northern Athletic
Turriff  Thistle 1 – 4 Alford

1st Touch Football Division One (East)

Northern United 4 – 2 Great Western United
Old Aberdonians 1 – 2 Blackburn

1st Touch Football Division Two (North)

Cammachmore 3 – 2 Newburgh Thistle
FC Polska 4 – 2 Torphins
Torry Select 3 – 1 Continental
Torry United 2 – 1 Banchory Amateurs

1st Touch Football Division Two (East)

Byron Amateurs 2 – 2 Glentanar Reflex
JS XI 4 – 2 Grammar FPs
Kintore 2 – 2 University Colts
Summerhill 1 – 1 Burghmuir
Trophies International 2 – 3 Ferryhill

1st Touch Football Division Three

Aboyne 1 – 4 Auchnagatt Barons
ARI Thistle 1 – 2 Postal ALC
Glendale Youth 4 – 2 Fintray Thistle
McTeagle 1 – 5 BSFC
RAM 0 – 1 AFC Murdos
Theologians 2 – 2 Bridge of Don
Westhill 1 – 1 Monymusk