Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Fixtures for 28th and 29th September

Saturday 28th September

Fosters Scottish Amateur Cup

First Round

Alford v ARI Thistle – K Fordyce
Cowie Thistle v Cammachmore at Stonehaven – Gary Thomson
Ellon Amateurs v Rattrays XI at The Meadows, Ellon – J McGettrick
Halliburton v Bon Accord City at Lawsondale – C McKay
Insch v Fintray Thistle at Insch – R Nicolson
Kintore v Westdyke at Kintore – G Ross
Torry United v BSFC at Tullos School – A Barry

Aberdeen Trophy Centre Aberdeen FC Trophy

Second Round

Beacon Rangers v University at Strathburn Park, Inverurie – J Barrowman
Great Western United v Theologians at Woodside Sports Complex – A Henderson

Third Round

Ferryhill v Glendale Youth at Beach Park, Balmedie – I Innes
Great Northern Athletic v West End at Northfield Academy – P Hughes
Stoneywood Amateurs v Monymusk at Webster Park – D Forbes

Colin’s Tyres Dickie Trophy

Third Round

AFC Murdos v Summerhill at Sheddocksley – D Hall
JS XI v St Laurence at Hazlehead – P McEwen

Bowie Cup

First Round

Newtonhill v Glendale XI at Newtonhill – C Christie

Hans Fyfe Trophy

Quarter-Final

Continental v McTeagle at Inverdee – Derek Mitchell

Aberdeen Trophy Centre White Cup

First Round

AC Mill Inn v Bervie Caley at Stonehaven – I Donaldson

Aberdeen Trophy Centre Castle Rovers Cup

First Round

FC Polska v Torphins at Hazlehead – B Misiak

Aberdeen Trophy Centre Barclay Cook Cup

First Round

Glentanar Reflex v University Colts at Hazlehead – S Inverarity

1st Touch Football Premier Division

Hazlehead United v Feughside at Hazlehead Academy – M Harrow
Kincorth v at Luthermuir at Kincorth Academy – D Fleming
Woodside v MS United at Uniconn Park – N Quinn

1st Touch Football Division One (North)

Glendale v Dyce ITC Hydraulics at Maryculter – A Lovie
Johnshaven Athletic v Turriff Thistle at Johnshaven – C Hudson
Tarves v Dee Amateurs at Tarves – I Wright

1st Touch Football Division One (East)

Highland Hotel v Old Aberdonians at Inverdee – David Mitchell
Northern United v Kaimhill United at Inverdee – K Taylor
RGU v Nicolls Amateurs at Kaimhill at – S Duff

1st Touch Football Division Two (North)

Banchory Amateurs v Lads Club Amateurs at Banchory – W McLean
Newburgh Thistle v Stonehaven Athletic at Newburgh – Greg Thomson
Torry Select v Ellon Thistle at Inverdee – G Nelson

1st Touch Football Division Two (East)

Burghmuir v University Strollers at Strathburn Park, Inverurie – M Parrott
Grammar FPs v Byron Amateurs at Rubislaw – B D’Arcy
Kemnay Youth v Trophies International at Kemnay – S Middleton

1st Touch Football Division Three

Bridge of Don v Aboyne at Westfield Park – S McKenzie
Postal ALC v Auchnagatt Barons at Sheddocksley – S Finney
RAM v Formartine United at Inverdee – B Montgomery
Westhill v Huntly Amateurs at Westdyke Community Centre – I Diamond

All kick-offs 2.00pm

Sunday 29th September

John Todd Memorial Trophy

Final

Sportsmans Club v Cove Thistle at Heathryfold – A Lovie; A Cook, M Smith

Kick-off 2.00pm