Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Results for 17th November

Fosters Scottish Amateur Cup

Third Round

Linton Hotspur 1 – 1 Turriff Thistle

Third Round Replay

California 5 – 1 Torry Select
Echt 3 – 3 Mayfield and Easthouses (AET), Mayfield and Easthouses won 4 – 3 on penalties
Mount Vernon Juniors 5 – 0 Theologians
Overtown Thistle 5 – 3 Glendale XI

Aberdeen Trophy Centre Aberdeen FC Trophy

Second Round

Bankhead 2 – 4 Insch (AET)
Bervie Caley 1 – 2 Old Aberdonians
Blackburn 9 – 2 Mintlaw
Bridge of Don 2 – 3 Feughside
BSFC 2 – 3 Scotstown Rovers
Halliburton 2 – 3 Cowie Thistle (AET)
JS XI 2 – 0 Northern United

Third Round

Granite City 2 – 5 Kincorth
Kaimhill United 2 – 4 University
Stoneywood Amateurs 0 – 4 Rattrays XI

Colin’s Tyres Association Trophy

Second Round

Sportsmans Club 5 – 1 Cove Thistle

Colin’s Tyres Dickie Trophy

Second Round

Burghmuir 0 – 8 Cammachmore

Third Round

Torry United 1 – 0 Postal ALC
Westhill 4 – 3 Byron

Edmond Trophy

First Round

Portlethen United 7 – 0 Auchnagatt Barons

Second Round

Glendale Youth 2 – 1 Ellon Thistle
St Laurence 2 – 6 Woodside
Trophies International 2 – 1 Continental (AET)

Bowie Cup

First Round

Bon Accord City 1 – 3 Dyce ITC Hydraulics

Hans Fyfe Cup

First Round

Monymusk 1 – 6 Dee Amateurs

Quarter-Final

Glentanar Reflex 5 – 4 Newburgh Thistle

Aberdeen Trophy Centre White Cup

Second Round

Beacon Rangers 7 – 1 Nicolls

Semi-Final

RGU 4 – 1 Johnshaven Athletic

1st Touch Football Premier Division

Great Western United 1 – 4 Westdyke
Tarves 1 – 1 Luthermuir

1st Touch Football Division One (North)

Glendale 2 – 2 Kemnay Youth
Lads Club Amateurs P – P MS United
Rothie Rovers 2 – 4 Ellon Amateurs

1st Touch Football Division One (East)

Hazlehead United 10 – 0 Alford
Kintore 3 – 3 Newtonhill
West End 6 – 4 Don Athletic

1st Touch Football Division Two (North)

McTeagle 1 – 3 University Colts
University Strollers 1 – 3 Ferryhill

1st Touch Football Division Two (East)

Banchory Amateurs 2 – 6 Highland Hotel
Great Northern Athletic 1 – 3 AC Mill Inn

1st Touch Football Division Three

FC Polska 3 – 1 Huntly Amateurs
Kaiser Dons 5 – 2 Fintray Thistle
Mugiemoss Youth 1 – 3 ARI Thistle
Summerhill 3 – 0 Grammar FPs