Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Fixtures for 27th August

Aberdeen Trophy Centre Aberdeen FC Trophy

First Round

Auchnagatt Barons v Bervie Caley at Auchnagatt – E Coutts
Cammachmore v Theologians at Newtonhill – A Barry
Ellon Thistle v Kincorth at The Meadows, Ellon – S McKenzie
Hazlehead United v Bon Accord City at Hazlehead Academy – F Wallace
McTeagle v Glendale XI at Sheddocksley – A Shepherd
Scotstown Rovers v Bucksburn United at Hazlehead – D McKenzie
St Laurence v FC Polska at Laurencekirk – A Murphy
West End Electrical v Kaimhill United at Aulton – S Hart

Colin’s Tyres Association Trophy

First Round

Tarves v Insch at Tarves – K Taylor
Westdyke v Rattrays XI at Lawsondale – M Hance
Westhill v Mearns United at Westdyke Community Centre – K Fordyce

Colin’s Tyres Dickie Trophy

First Round

Continental v Huntly Amateurs at Inverdee – D Forbes
Dee Amateurs v Bankhead at Tullos School – S Inverarity

Aberdeen Trophy Centre Premier Trophy

First Round

Blackburn v Cowie Thistle at Blackburn – M Harrow
Dyce ITC Hydraulics v Great Western United at Pitmedden Road, Dyce – David Mitchell
Sportsmans Club v Kintore at Hazlehead – S Morrison

Aberdeen Trophy Centre Stephen Shield

First Round

Stoneywood Amateurs v West End at Inverdee – I Towe

Aberdeen Trophy Centre White Cup

First Round

AC Mill Inn v Halliburton at Stonehaven – S Duff
Luthermuir v Lads Club Amateurs at Luthermuir – K Lutton
Newmachar United v Johnshaven Athletic at Newmachar – S Taylor
Stonehaven Athletic v MS United at Stonehaven – D Folganon

Aberdeen Trophy Centre Barclay Cook Trophy

First Round

Mugiemoss Youth v Kemnay Youth at Aulton – D Moir

Aberdeen Trophy Centre Chattan Rovers Cup

First Round

Highland Hotel v Ferryhill at Inverdee – W Young

1st Touch Football Premier Division

Woodside v Cove Thistle at Lochside Park – R Nicolson

1st Touch Football Division One (North)

Beacon Rangers v Ellon Amateurs at Strathburn Park, Inverurie – G Ross
Burghmuir v Don Athletic at Strathburn Park, Inverurie – G Nelson
Nicolls Amateurs v Glendale at Denmore Park – C Hudson

1st Touch Football Division One (East)

Banchory v Rothie Rovers at Banchory – G Catto
Portlethen United v Newtonhill at Nicol Park – A Lovie

1st Touch Football Division Two (North)

Feughside v Torry United at Feughside – I Wright
JS XI v Grammar FPs at Hazlehead – K McKenzie

1st Touch Football Division Two (East)

Glendale Youth v Glentanar Reflex at Potterton – I Innes
Trophies International v Postal ALC at Beach Park, Balmedie – S Middleton

1st Touch Football Division Three

Broomhill BC v Great Northern Athletic at Kaimhill (Grass) – C Robertson
Byron Amateurs v Newburgh Thistle at Jamieson Park, Lads Club – B D’Arcy
Monymusk v Fintray Thistle at Monymusk – Derek Mitchell
Turriff Amateurs v ARI Thistle at Turriff – J McGettrick

All kick-offs 2.00pm