Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Results for 13th November

Fosters Scottish Amateur Cup

Third Round

Dunfermline City P – P Bervie Caledonian
Kintore P – P Ardeer Rovers
Mearns United 3 – 0 Sporting CPB
Port Glasgow P – P Westdyke
Troon Amateurs P – P Newburgh

Third Round Replay

Bellshill P – P Grammar FPs
Bishopton Athletic P – P Halliburton

Soccer World North of Scotland Cup

First Round

Glendale XI 3 – 6 Bon Accord City
Old Aberdonians 0 – 4 MS United
Theologians 1 – 4 Glendale Youth

Aberdeen Trophy Centre Aberdeen FC Trophy

Second Round

St Laurence 2 – 6 Sportsmans Club

Colin’s Tyres Association Trophy

Second Round

Cowie Thistle 1 – 2 West End
Kincorth 1 – 3 Beacon Rangers

Aberdeen Trophy Centre White Cup

Quarter Final

Hilton 3 – 5 Ellon Amateurs (AET)
Luthermuir 5 – 0 Bucksburn United

Aberdeen Trophy Centre Barclay Cook Trophy

Quarter Final

McTeagle 2 – 6 Westhill

Aberdeen Trophy Centre Chattan Rovers Cup

Quarter Final

Cammachmore 2 – 1 West End Electrical
Fintray Thistle 4 – 2 BSFC

1st Touch Football Premier Division

AC Mill Inn P – P Dyce ITC Hydraulics
Tarves 1 – 0 Woodside
University 3 – 3 Echt

1st Touch Football Division One (North)

Hazlehead United 7 – 6 Stonehaven Athletic
Insch 4 – 2 Great Western United
Lads Club Amateurs 1 – 1 Banchory
Nicolls Amateurs 5 – 4 Rattrays XI

1st Touch Football Division One (East)

Blackburn 4 – 2 RGU
Cove Thistle 6 – 1 Newmachar United
Glendale 3 – 4 Stoneywood Amateurs

1st Touch Football Division Two (North)

Bankhead 2 – 2 Postal ALC
Continental 3 – 5 Torry United
Grammar FPs 4 – 3 Newburgh
Kaimhill United 3 – 0 ARI Thistle
Trophies International 2 – 5 Portlethen United
University Strollers 2 – 8 Don Athletic

1st Touch Football Division Two (East)

Burghmuir 3 – 1 Huntly Amateurs
FC Polska 2 – 3 Rothie Rovers
Highland Hotel 0 – 3 University Colts
Johnshaven Athletic 1 – 4 Ferryhill
Kemnay Youth 2 – 2 Mugiemoss Youth
Mintlaw 3 – 0 Feughside

1st Touch Football Division Three

Cruden Bay 1 – 4 Alford
Glentanar Reflex 4 – 3 Monymusk
JS XI 3 – 2 Northern United
Northern Hotspurs 1 – 0 Auchnagatt Barons
Parkway Thistle 2 – 2 Torphins