Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Cup Draws made on 2nd September

The draws for the second round of the Aberdeen FC Trophy, the Association Trophy and the Dickie Trophy were made at the General Committee Meeting on Thursday 2nd September, together with the quarter-final draws for all six divisional cup competitions.

Aberdeen Trophy Centre AFC Trophy – Second Round

AC Mill Inn v JS XI
Alford v West End Electrical
Beacon Rangers v Grammar FPs
Bervie Caley v Northern Hotspurs
Bon-Accord City v Cruden Bay
BSFC v Westdyke
Bucksburn United v Glendale XI
Cammachmore v Luthermuir
Cowie Thistle v Glendale
Don Athletic v Glentanar Reflex
Ellon Thistle v Halliburton
FC Polska v Fintray Thistle or Cove Thistle
Glendale Youth v Huntly Amateurs
Great Western United or Tarves v Burghmuir
Hazlehead United v Ellon Amateurs
Highland Hotel v Woodside
Hilton v Old Aberdonians
Kaimhill United v Kincorth
Kemnay Youth v Rothie Rovers
Kintore or Postal ALC v Nicolls Amateurs
Lads Club Amateurs v Blackburn
Newmachar United v Bankhead
Newtonhill v Monymusk
Parkway Thistle or ARI Thistle v MS United
Rattrays XI v West End
St Laurence v Sportsmans Club
Scotstown Rovers v McTeagle
Stonehaven Athletic v Ferryhill
Stoneywood Amateurs v Feughside
Torphins v Newburgh
Torry United v Banchory
University v Portlethen United

Association Trophy sponsored by Colin’s Tyres – Second Round

AC Mill Inn v Echt
Banchory v Great Western United
Bon-Accord City v Glendale
Bucksburn United v Stoneywood Amateurs
Cowie Thistle v West End
Ellon Amateurs v Nicolls Amateurs
Ellon Thistle v Kintore
Glendale XI or Cove Thistle v Sportsmans Club
Hazlehead United v Mearns United
Hilton v Halliburton
Kincorth or Rattrays XI v Beacon Rangers
Luthermuir v Westdyke
MS United v Insch
Newmachar United v Woodside
Old Aberdonians v Glendale Youth
Stonehaven Athletic v Lads Club Amateurs

Dickie Trophy sponsored by Colin’s Tyres – Second Round

Bankhead v Fintray Thistle
BSFC or Torphins v Don Athletic
Burghmuir v Portlethen United
Cammachmore v Northern United or Parkway Thistle
Continental v Alford
Cruden Bay v Mugiemoss Youth
Ferryhill v Auchnagatt Barons
JS XI v Northern Hotspurs
Kaimhill United v ARI Thistle
Kemnay Youth v Feughside
Monymusk v Postal ALC
Rothie Rovers v Highland Hotel
Scotstown Rovers v Glentanar Reflex
Torry United v FC Polska
Trophies International v Newburgh
Westhill v St Laurence

Aberdeen Trophy Centre Premier Trophy – Quarter-Finals

Old Aberdonians v Kincorth
Tarves v AC Mill Inn or Sportsmans Club
Westdyke v Dyce ITC Hydraulics
Woodside v Echt

Aberdeen Trophy Centre Stephen Shield – Quarter-Finals

Great Western United v Ellon Thistle
Lads Club Amateurs v FC Geldie or Insch
Mearns United or Banchory v Bervie Caley or West End
MS United v Stonehaven Athletic or Nicolls Amateurs

Aberdeen Trophy Centre White Cup – Quarter-Finals

Glendale v Cove Thistle
Hilton v Ellon Amateurs
Luthermuir or Blackburn v Bucksburn United or Glendale XI
RGU or Newmachar United v Stoneywood Amateurs

Aberdeen Trophy Centre Castle Rovers Cup – Quarter-Finals

Kaimhill United or Grammar FPs v Continental
Portlethen United v Don Athletic or Newburgh
Postal ALC or ARI Thistle v Bankhead or University Strollers
Torry United or Scotstown Rovers v Trophies International or Theologians

Aberdeen Trophy Centre Barclay Cook Cup – Quarter-Finals

Huntly Amateurs or Highland Hotel v Ferryhill
Kemnay Youth v Feughside or Johnshaven Athletic
McTeagle or Burghmuir v FC Polska or Westhill
Rothie Rovers or Mintlaw v University Colts or Mugiemoss Youth

Aberdeen Trophy Centre Chattan Rovers Cup – Quarter-Finals

Cammachmore v West End Electrical or Parkway Thistle
Fintray Thistle v Alford or BSFC
JS XI v Auchnagatt Barons or Glentanar Reflex
Northern United or Torphins v St Laurence