Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Results for 13th and 17th March

Wednesday 17th March

Bon Accord Trophies Division One (East)

Woodside 3 – 2 Glendale

Saturday 13th March

North of Scotland Cup

Third Round

Newmachar United 2 – 4 Kincorth
Rothie Rovers 4 – 3 Luthermuir

Aberdeen FC Trophy

Third Round

Monymusk 4 – 1 Westhill
Mugiemoss Youth 2 – 3 Burghmuir
Nicolls Amateurs 2 – 1 Potterton
Sportsmans Club 3 – 0 Postal ALC

Association Trophy sponsored by Colin’s One Stop Motor Shop

Second Round

Bervie Caley 1 – 4 Old Aberdonians
Kintore 4 – 1 United Services Glendale XI
Stoneywood Amateurs 3 – 2 Insch
Westdyke 1 – 0 Stonehaven Athletic

Dickie Trophy sponsored by Colin’s One Stop Motor Shop

First Round

Torphins 2 – 3 Bankhead

Second Round

BSFC 1 – 3 Trophies International
Cammachmore 0 – 1 Alford

Stephen Shield

Quarter Final

Torry Utd 4 – 1 Bucksburn Utd

White Cup

Quarter Final

FC Geldie 1 – 8 Woodside

Castle Rovers Cup

First Round

Glentanar Reflex 3 – 2 Kemnay Youth

Quarter Final

Lads Club Amateurs 1 – 1 University Strollers (AET), Lads Club Amateurs won 5-3 on penalties
St Laurence 2 – 6 Hilton

Barclay Cook Cup

Quarter Final

Grammar FP’s 0 – 3 Mearns Utd
Mintlaw 7 – 1 Don Athletic

Chattan Rovers Cup

Quarter Final

Auchnagatt Barons 3 – 3 McTeagle (AET), McTeagle won 4-3 on penalties

Soccer World Premier Division

Echt 1 – 0 Banchory
Bon Accord City 2 – 1 AC Mill Inn
University 3 – 0 Gt Western Utd
Dyce 0 – 1 Cove Thistle

Bon Accord Trophies Division One (North)

Beacon Rangers 2 – 0 Ellon Thistle
MS Utd 1 – 2 Tarves
Theologians 0 – 2 Hazlehead Utd
University Colts 0 – 2 Newtonhill

Bon Accord Trophies Division One (East)

Blackburn 3 – 3 Johnshaven Athletic
Glendale Youth 1 – 2 RGU
West End 2 – 1 Glendale

Soccer World Division Two (North)

Highland Hotel 2 – 0 Newburgh
Rattrays XI 1 – 0 Grammar Rovers

Soccer World Division Two (East)

Ellon Amateurs 3 – 1 Fintray Thistle
Halliburton 1 – 2 Continental

Soccer World Division Three

Grandholm 1 – 3 ARI Thistle
Huntly 0 – 4 FC Polska
Portlethen Utd 3 – 1 Feughside
West End Electrical 2 – 6 Scotstown Rovers