Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Rainbow City Taxis Advert

Cup Draws made on 3rd December

The following cup draws were made at the Executive Committee meeting on Thursday 3rd December:-

Aberdeen FC Trophy – Third Round

FC Polska or Newmachar United v Cowie Thistle or Beacon Rangers
Ferryhill or Stonehaven Athletic v Kemnay Youth or Mintlaw
Glendale Youth or Ellon Thistle v Don Athletic or FC Geldie
Glentanar Reflex or RGU v FC Hayloft or Insch
Grandholm or Sportsmans Club v Postal ALC or Halliburton
Johnshaven Athletic or Banchory v Glendale or Portlethen United
Kintore or West End v Rothie Rovers or Echt
McTeagle or Bucksburn United v University Strollers or Kincorth
Monymusk or Newburgh v Westhill or Ellon Amateurs
Mugiemoss Youth or Stoneywood Amateurs v Bervie Caley or Burghmuir
Nicolls Amateurs or Huntly Amateurs v Potterton or Torphins
Rattrays XI v Cammachmore or Old Aberdonians
Scotstown Rovers or University v Grammar FPs or Dyce
United Services Glendale XI or Bankhead v Trophies International or Newtonhill
University Colts or Hazlehead United v St Laurence or Torry United
Woodside or Continental v MS United or Bon-Accord City

Association Trophy sponsored by Colin’s One Stop Motor Shop – Third Round

Bervie Caley or Old Aberdonians v Westdyke or Stonehaven Athletic
Bucksburn United or Blackburn v Glendale Youth or Cowie Thistle
Echt or FC Geldie v Glendale or Kincorth
Hazlehead United or Johnshaven Athletic v Banchory or Dyce
Sportsmans Club or Cove Thistle v Nicolls Amateurs or Newmachar United
Stoneywood Amateurs or Insch v MS United or Kintore or United Services Glendale XI
Torry United or Beacon Rangers v RGU or Newtonhill
Woodside or Luthermuir v Great Western United or Bon-Accord City

Dickie Trophy sponsored by Colin’s One Stop Motor Shop – Third Round

BSFC or ARI Thistle or Trophies International v Grammar FPs or FC Polska
Ellon Amateurs or Monymusk v Ferryhill or Mintlaw
Portlethen United v Lads Club Amateurs
Potterton or Fintray Thistle v Mugiemoss Youth or McTeagle
Torphins or Bankhead or Highland Hotel v Rothie Rovers or Kemnay Youth
University Strollers or Grammar Rovers v FC Hayloft or Rattrays XI
West End Electrical or Feughside v Hilton or Grandholm
Westhill or Mearns United v Cammachmore or Alford

Premier Trophy – Quarter-Finals

Banchory v Kincorth
Echt v Westdyke
Great Western United v Old Aberdonians
Sportsmans Club v Cowie Thistle

Stephen Shield – Quarter-Finals

Beacon Rangers v Stonehaven Athletic
Ellon Thistle v University Colts
Luthermuir v Tarves
Torry United v Bucksburn United

White Cup – Quarter-Finals

Blackburn v Kintore
FC Geldie v Woodside
Glendale v Newmachar United
RGU v Burghmuir or Insch

Castle Rovers Cup – Quarter-Finals

Glentanar Reflex or Kemnay Youth v Rattrays XI
Lads Club Amateurs v University Strollers
Newburgh v Rothie Rovers
St Laurence v Hilton

Barclay Cook Cup – Quarter-Finals

Bankhead or Ellon Amateurs v Halliburton
Ferryhill v Potterton
Grammar FPs v Mearns United
Mintlaw v Don Athletic

Chattan Rovers Cup – Quarter-Finals

Auchnagatt Barons v McTeagle
Feughside v Westhill
Grandholm v Portlethen United
Scotstown Rovers v FC Polska