Aberdeenshire AFA

Official website of the Aberdeenshire Amateur Football Association

Goals Advert

Cup Draws made on 20th August

The following cup draws were made at the Executive Committee meeting on Thursday 20th August.

Aberdeen FC Trophy – First Round

(83 AAFA clubs – 19 first round ties)

AC Mill Inn v Ellon Thistle
Auchnagatt Barons v Dyce
Bon-Accord City v ARI Thistle
BSFC v University
Continental v Alford
Cowie Thistle v Grammar Rovers
Echt v Blackburn
Feughside v Scotstown Rovers
Fintray Thistle v FC Geldie
Highland Hotel v Cove Thistle
Kincorth v Luthermuir
Kintore v Hilton
Lads Club Amateurs v Bankhead
Mearns United v West End
MS United v Great Western United
Tarves v Sportsmans Club
University Strollers v Theologians
West End Electrical v Don Athletic
Westdyke v Hazlehead United

All other clubs have a bye.

Association Trophy – First Round

(42 Premier and First Division clubs – 10 first round ties)

AC Mill Inn v Cowie Thistle
Burghmuir v Glendale
Echt v University Colts
Ellon Thistle v Hazlehead United
Kincorth v Tarves
MS United v Kintore
Postal ALC v Newmachar United
Theologians v Nicolls Amateurs
University v Banchory
West End v Newtonhill

All other clubs have a bye.

Dickie Trophy – First Round

(41 Second and Third Division clubs – 9 first round ties)

BSFC v ARI Thistle
Don Athletic v Auchnagatt Barons
Kemnay Youth v Glentanar Reflex
Highland Hotel v Halliburton
Hilton v St Laurence
Lads Club Amateurs v Continental
Newburgh v Rothie Rovers
Scotstown Rovers v Feughside
Torphins v Bankhead

All other clubs have a bye.

Premier Trophy – First Round

Banchory v Dyce
Bon-Accord City v Echt
Kincorth v University
Old Aberdonians v Cove Thistle
Sportsmans Club v AC Mill Inn
Westdyke v United Services Glendale XI

Byes:  Cowie Thistle and Great Western United

Stephen Shield – First Round

Bucksburn United v MS United
Ellon Thistle v Newtonhill
Stoneywood Amateurs v Torry United
Tarves v Hazlehead United
Theologians v Beacon Rangers
University Colts v Nicolls Amateurs

Byes:  Luthermuir and Stonehaven Athletic

White Cup – First Round

Blackburn v Glendale Youth
Burghmuir v Insch
Newmachar United v West End
Postal ALC v FC Geldie
RGU v Bervie Caley
Woodside v Johnshaven Athletic

Byes:  Glendale and Kintore

Castle Rovers Cup – First Round

Glentanar Reflex v Kemnay Youth
Grammar Rovers v Lads Club Amateurs
Rattrays XI v Trophies International
Rothie Rovers v Highland Hotel
St Laurence v FC Hayloft
University Strollers v Monymusk

Byes:  Hilton and Newburgh

Barclay Cook Cup – First Round

Bankhead v Ellon Amateurs
BSFC v Ferryhill
Halliburton v Mugiemoss Youth
Mearns United v Continental
Mintlaw v Alford
Potterton v Fintray Thistle

Byes:  Don Athletic and Grammar FPs

Chattan Rovers Cup – First Round

Auchnagatt Barons v Torphins
Grandholm v Cammachmore
Huntly Amateurs v Westhill
McTeagle v ARI Thistle
Portlethen United v West End Electrical

Byes:  FC Polska, Feughside and Scotstown Rovers